Kolejnym kluczowym momentem dla polskiej gospodarki było rozpoczęcie procesu akcesji do Unii Europejskiej i praca nad dostosowaniem krajowych przepisów do obowiązujących w niej regulacji i standardów. Oficjalnie rozpoczęła się 10-letnia droga do członkostwa Haruhiko Kuroda przemówił na konferencji prasowej w UE, wraz ze złożeniem przez Polskę wniosku akcesyjnego. Utrzymanie wszystkich produktów na rynku oraz dotarcie do właściwych konsumentów może być wyzwaniem. Stworzenie podstaw, które będą odpowiadały potrzebom końcowego użytkownika, pozwoli skoncentrować i utrzymać asortyment na stabilnym poziomie. Najnowsze badania pokazują, że preferencje i priorytety konsumentów są bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek.
- Polska gospodarka zaczęła otwierać się na kapitał i inwestycje zagraniczne.
- W miarę jak wzorce zakupowe konsumentów, zmienione z konieczności w trakcie pandemii, przekształcają się w utrwalone zwyczaje, wielu detalistów i producentów FMCG dokonuje ponownej oceny swoich strategii asortymentowych.
- Produkty marek własnych zaczęły się rozwijać.
- Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów prawnych, przed detalistami pojawiły się nowe wyzwania.
Zrozumienie klientów, konkurencji i rynku, na którym działasz, jest kluczem do Twojego rozwoju. Optymalizacja asortymentu i przestrzeni półkowej zawsze była priorytetem dla zarządzających kategorią. W miarę jak wzorce zakupowe konsumentów, zmienione z konieczności w trakcie pandemii, przekształcają się w utrwalone zwyczaje, wielu detalistów i producentów FMCG dokonuje ponownej oceny swoich strategii asortymentowych. Zunifikuj i zoptymalizuj swoje strategie asortymentowe i dotyczące zarządzania przestrzenią półkową dzięki kompleksowemu, zintegrowanemu rozwiązaniu. W miarę jak konsumenci stają się coraz bardziej wrażliwi na ceny, przy rosnącej inflacji i rosnących cenach towarów, producenci i detaliści muszą bliżej przyjrzeć się swojej strategii cenowej.
Oferty pracy NielsenIQ
Na rynek sklepów online weszła Barbora.pl. W 2019 roku otwarto sklep internetowy Hebe, nastąpiło także otwarcie pierwszej placówki Carrefour Bio. Sieć Biedronka otwiera #3000 sklep, a sieci Dino #1000 placówkę. Sektor FMCG nadal się rozwijał, a liczba sklepów do roku 2002 znacznie wzrosła. Na rynku zaczęły pojawiać się nowe formaty, które zmieniły krajobraz FMCG. Produkty marek własnych zaczęły się rozwijać.
Odpowiadając na te oczekiwania, firma Nielsen zwiększyła częstotliwość i szczegółowość Trading futures jest lepszy, gdy zaczynasz z Trading Simulator zbieranych i raportowanych danych. Rozpoczęła się droga do tygodniowych danych scanningowych dla całego rynku. Handel detaliczny odradzał się po światowym kryzysie gospodarczym. Konsumenci stawali się coraz bardziej wymagający, a ich głównym oczekiwaniem była wygoda. Poszukiwali wszystkiego, co mogłoby ułatwić im życie – od cech produktów po formaty i kanały sklepów. Część sklepów małoformatowych i handel elektroniczny zaczęły odpowiadać na to dążenie do wygody, co doprowadziło do rozwoju tych kanałów.
Maksymalizacja zysków to nie tylko podejmowanie właściwych decyzji dotyczących cen i promocji, ale także dokonywanie ich w odpowiednim czasie i w pełnym kontekście kluczowych wskaźników efektywności. W 2022 NielsenIQ wdraża Market Track; tygodniowe dane scanningowe dla wszystkich kanałów Panelu Handlu Detalicznego. Wygoda stawała się dla kluczem do zrozumienia i zdobycia konsumentów. Handel detaliczny zmierzał w kierunku koncepcji “wygodnego sklepu”. Handel elektroniczny był na fali wznoszącej i zaczął się szybko rozwijać, przyciągając coraz więcej nowych kupujących.
Co czeka polski rynek detaliczny
Wejście do UE i przystąpienie do strefy Schengen otworzyło także możliwości przemieszczania się pracowników i podróżowania. Poziom życia Polaków wyraźnie się podniósł, przekładając się na ich coraz wyższe oczekiwania i zmianę zwyczajów konsumenckich. Drugim istotnym wydarzeniem był początek światowego kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Billa oraz Piotr i Paweł otworzyły swoje pierwsze sklepy w 1990 roku, a rok później Alma i MarcPol.
Rynek FMCG w Polsce
- Zrozumienie klientów, konkurencji i rynku, na którym działasz, jest kluczem do Twojego rozwoju.
- Również ze strony klientów firmy Nielsen widoczna była potrzeba wygody i szybkości.
- Niedługo potem, w 1990 r., odbyły się pierwsze demokratyczne wybory, w których prezydentem Polski został Lech Wałęsa.
- W tym samym czasie Nielsen zrezygnował z papierowych kwestionariuszy audytowych na rzecz elektronicznego zbierania danych za pomocą ręcznych terminali (HHT).
Dostęp do danych, które są łatwe w użyciu, jest teraz możliwy dzięki NielsenIQ. Rozwijające się gospodarki są zbudowane na udanej przedsiębiorczości. Dane NielsenIQ przeznaczone dla przedsiębiorców pomagają w śledzeniu udziałów w rynku, monitorowaniu trendów rynkowych i tworzeniu planów strategicznych.
Rozwój e-commerce zmienił kierunek rozwoju branży FMCG. Od początku nowego tysiąclecia krajobraz handlu detalicznego w Polsce zaczął się zmieniać. Wzrosło znaczenie sklepów wielkoformatowych, które przyciągały coraz większą liczbę konsumentów.
W 1997 roku dział zbierania danych wykorzystał pierwszy elektroniczny skaner kodów kreskowych do pozyskania danych o sprzedaży detalicznej. Przy ograniczonych budżetach na analitykę dostępnych dla większości małych i średnich firm, ważne jest, aby zidentyfikować możliwości i skupić się na podejściach, które będą miały największe znaczenie. Odpowiedzi znajdują się w danych, które z kolei mogą zbudować plan rozwoju Twojego biznesu.
Trzydzieści lat w Polsce, wsparte 100-letnią wiedzą o globalnych konsumentach
W 2007 roku Tesco kupiło Leader Price, Carrefour pozyskał Aholda, a Łukoil przejął sieć stacji benzynowych Jet. Lata 2000 miały duży wpływ na polską gospodarkę, o czym zadecydowały dwa ważne wydarzenia. 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi krajami (Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Malta i Cypr). Od tego momentu Polska musiała funkcjonować w oparciu o przepisy unijne i przestrzegać obowiązujących standardów, uzyskując jednocześnie większe możliwości korzystania z funduszy europejskich.
Dzięki pojawieniu się nowych narzędzi cyfrowych, Nielsen przeszedł na elektroniczne zbieranie danych, co znacznie przyspieszyło jego działanie. Wraz z dynamicznym rozwojem sklepów dyskontowych, opracowano i wprowadzono nową metodę paragonową (CSSI) do pomiaru tego kanału. Dane dotyczące sprzedaży omnikanałowej oraz zróżnicowane strategie dla kanałów offline i online to już podstawy rynku detalicznego.
Według badania NielsenIQ “2022 Consumer Outlook”, 37% polskich respondentów przewartościowało znaczenie wielu aspektów swojego życia, co wpływa na decyzje zakupowe obecnie i w przyszłości. W 2018 roku kategorie chemiczne i kosmetyczne zostały przeniesione na miesięczne dostawy danych. Od stycznia 2018 roku Nielsen zaprzestał monitorowania kanałów Open Markets (Bazary) i Sklepów Wielobranżowych. Zmieniono częstotliwość zbierania i raportowania danych dla kategorii Kawa i Herbata z dwumiesięcznej na miesięczną.
Dane makroekonomiczne z rozbiciem na dekady
Pandemia wymusiła dostosowanie sposobu funkcjonowania sklepów oraz sposobu zbierania danych o sprzedaży tam, gdzie dane scanningowe nie były jeszcze dostępne. Wszyscy gracze z branży FMCG, a także NielsenIQ musieli dostosować się do nowej rzeczywistości, aby nadążyć za rosnącymi potrzebami konsumentów. Nielsen zmieniał się wraz z rynkiem, odpowiadając na Raport AstraZeneca dotyczący dynamiki szczepionek i przychodów za 121 kwartał rosnące oczekiwania. Wraz z pojawieniem się nowych detalistów w Polsce, Nielsen rozszerzał współpracę z sieciami handlowymi, aby zapewnić lepsze pokrycie rynku swoim klientom.
W kategoriach Słone przekąski (2010), Słodycze (2011) i w końcu we wszystkich kategoriach z koszyka spożywczego (2015) wprowadzono miesięczne zbieranie i raportowanie danych. Zmieniały się także przepisy; 1 marca 2018 r. Wprowadzono zakaz handlu w niedziele, co miało bezpośredni wpływ na polski sektor FMCG. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Polska-Ukraina w 2012 r. Otworzyły przed markami duże możliwości i przyciągnęły na rynek więcej tymczasowych klientów.
Niestety nie wspieramy Twojej przeglądarki co może znacznie wpłynąć na poprawne ładowanie skryptów strony. Światem wstrząsnęła rozwijająca się pandemia Covid-19. Potrzeby i preferencje konsumentów bardzo się zmieniły, wymagając od sklepów jak i produktów bezpieczeństwa, wygody i elastyczności.
Nowy odczyt rynkowy będzie oferował większą szczegółowość i elastyczność dzięki tygodniowym danym scanningowym dla całego rynku i poszczególnych kanałów, przynosząc tym samym nowe możliwości. Zmiana ta pozwoli na skrócenie wielu procesów i w efekcie szybsze dostawy. Dzięki z jednej strony raportowanym danym, a z drugiej zaawansowanej analityce, pomagamy klientom poprawić wyniki marketingowe i sprzedażowe od etapu planowania po sprzedaż produktów w sklepach. Polska gospodarka zaczęła otwierać się na kapitał i inwestycje zagraniczne. W tych latach na rynek weszło kilku międzynarodowych detalistów, którzy stali się modelowym przykładem wzrostu i dokonujących się przemian.